Rzeczy, które praktykują ludzie duchowi i dlatego są silni psychicznie

Zaproszenie do Simoradza – 23 i 24 maja

Ludzie duchowi, czyli pneumatycy, doświadczają tych samych warunków życia na ziemi, co pozostali, a jednak odznaczają się jakimś rodzajem odporności, emocjonalnej sprężystości i mentalnego rozsądku, dzięki czemu zachowują pogodę ducha i spokój. Nie tracą zarobionych pieniędzy na niekończące się wizyty w poradniach lekarskich, nie uzależniają dobrego samopoczucia od regularnych wyjazdów wakacyjnych, wreszcie zachowują zdrowie psychiczne.

Nie sposób przejść obojętnie obok współczesnego zjawiska, jakim jest uzależnienie się wielu z nas od regularnych wizyt u psychologów, co wydaje się być rodzajem zastępstwa cotygodniowego uczestniczenia w praktykach religijnych, właściwego wcześniejszym pokoleniom.

Ewidentny rozwój kompetencji terapeutycznych na poziomie psychicznym jest wielkim dobrem i błogosławieństwem. Mimo wszystko należałoby postawić dwa pytania: 

– Czy kompetencje psychologów wystarczają do zachowania duchowego dobrostanu?

– A może kompetencje „sfery duchowej” nie odpowiadają współczesnemu zapotrzebowaniu i dlatego szukamy pomocy w wiedzy i praktyce psychologii, nawet jeśli nie otrzymujemy od niej duchowego wsparcia?

Chociaż na kolejne spotkanie w Simoradzu wcześniej zapowiedziałem inny temat, powyższe pytania nie dają mi spokoju i z biegiem ostatnich dni zyskałem pewność, że duchowa mądrość oraz praktyki, dzięki którym możemy doświadczać psychicznego dobrostanu, mogą być ciekawsze i zainteresować większe grono.

Będąc w siódmej dekadzie życia, mając za sobą wiele traumatycznych doświadczeń, jestem przekonany, że psychiczne zdrowie nie zawdzięczam szczęściu, ale duchowości, którą nazywam uchrystusowieniem. Jest dla mnie najważniejszym zadaniem każdego dnia i całego życia. 

Zapraszam więc do Simoradza na kolejne spotkanie Przyjaciół Akademii Świadomego Życia, które odbędzie się 23 i 24 maja 2026 r. Porozmawiamy o tym, co duchowi ludzie mogą praktykować, aby zachowywać zdrowie i siłę psychiczną.

Poza tym mam wiadomość dla wszystkich, którym w marcu spodobały się zajęcia ruchowe z Katarzyną. W maju zamierzamy je kontynuować.

Koszt z noclegiem z soboty na niedzielę, dwoma obiadami, sobotnią kolacją i niedzielnym śniadaniem = 560 zł.

Osoby, które zapiszą się do 3 maja, zapłacą o 40 zł mniej.

Osoby, które zapiszą się po 15 maja, zapłacą o 40 zł więcej.

Koszt uczestnictwa bez noclegu, ale z sobotnim obiadem i kolacją oraz z niedzielnym obiadem (bez niedzielnego śniadania) = 480 zł.

Osoby, które zapiszą się do 3 maja, zapłacą o 40 zł mniej.

Osoby, które zapiszą się po 17 maja, zapłacą o 40 zł więcej.

Możliwy jest pobyt od piątku. Cena wzrasta wówczas o 140 zł (w cenie kolacja w piątek i śniadanie w sobotę).

Osoby, które zapiszą się do 3 maja, zapłacą o 20 zł mniej.

Osoby, które zapiszą się po 17 maja, zapłacą o 20 zł więcej.

Serdecznie zapraszam wszystkich, nie tylko tych, którzy mają się za Przyjaciół Akademii Świadomego Życia.

Adres: 43-426 Simoradz, ul. Sienna 37.

Zgłoszenia: mju@escobb.com.pl; tel. 660 783 510

Harmonijna męskość – 13 i 14 czerwca 2026 r.

W polityce karierę zrobiło pojęcie „zrównoważonego rozwoju”. Wśród zawiedzionych życiem często panuje przekonanie, że muszą zadbać o równowagę, aby mogli doświadczyć pozytywnej odmiany. Tymczasem równowaga jest jedynie podnóżkiem dla prawdziwej królowej życia, którą jest HARMONIA.

W harmonii nie chodzi o fanatyczne i bezwzględne zachowywanie równowagi za wszelką cenę, ale o takie zintegrowanie składowych życia, często bardzo różnych, aby nie przeciwdziałały sobie i nie wykluczały się, tylko tworzyły sumę, która pod względem jakości nie będzie sumą arytmetyczną wszystkich składników, ale nową jakością. W równowadze nie dochodzi do połączenia, ponieważ jej zachowywanie zależy też od siły odśrodkowej. Bez wstępnej równowagi nie powstaje harmonia, ale ona ją przewyższa. Sama równowaga jest rodzajem rozejmu między siłami. Harmonia natomiast jest przymierzem i pokojem, pomimo tego, że w kolejnych okolicznościach składowe życia mogą mieć różne „ciężary gatunkowe” i siłę sprawczą.  Równowaga nie integruje. Harmonia tworzy nowe doświadczenie, w którym wszystko jest ważne dla rozwoju.

Mężczyzno – w równowadze co prawda jesteś sprawczy, ale tylko dlatego, że kontrolujesz rozejm, zawarty z samym sobą, swoim życiem, żoną albo partnerką, dziećmi, obowiązkami. Po jakimś czasie równowaga Cię męczy i wyniszcza, bo tracisz siły na bezustanną kontrolę i wzmacnianie tego, co słabnie. Boisz się harmonii, w której wszystko się integruje, bo jest dla Ciebie rodzajem chaosu, z którego może wyłonić się nowy Ty, nowa relacja, nowa droga. Tymczasem życie rozwija się w harmonii – nie zapominaj! Jeśli więc nie zaczniesz integrować – prędzej czy później zginiesz!

W harmonii:

– rozwiniesz się, bo wyłonisz się z chaosu składowych Twej osobowości, charakteru, tożsamości, człowieczeństwa, które po prostu się zintegrują;

– zmieni się Twoja relacja z żoną albo partnerką, ponieważ przestaniesz zarządzać parytetami, ideami, rolami, czyli tym wszystkim, w czym Twój umysł świetnie się czuje; otworzysz się na odczuwanie tego, co w konkretnym doświadczeniu naprawdę rozwija związek;

– staniesz się ojcem, który jednocześnie potrafi być tatą i mentorem; czułością dającą silne oparcie i mocą, odczuwającą, kiedy trzeba wymagać a kiedy wesprzeć;

– staniesz się skutecznym twórcą i pracownikiem, kreatywnym, witalnym, jednocześnie liderem i współpracownikiem.

Pamiętaj: harmonia zapewnia rozwój, równowaga tylko przetrwanie.

Miejsce warsztatów:

Ośrodek Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy

Pszczyna, ul. Paderewskiego 3

SOBOTA  – 13.06.26  zajęcia od 10.00 do 13.30 i od 14.30 do 17.30

17.30 kolacja dla mieszkających na miejscu

NIEDZIELA  – 14.06.26  8.30 śniadanie dla mieszkających na miejscu

                                       zajęcia od 9.00 do 13.00

Inwestycja dla osób, które zamieszkają w ośrodku to 640 zł.

Inwestycja dla osób, które chcą dojeżdżać to 500 zł.

W tej cenie są zajęcia oraz obiady w sobotę i w niedzielę.

Zgłoszenia: Marek Uglorz: tel. 660 783 510; adres: mju@escobb.com.pl

Biegnąca z wilkami na Mazurach

zapraszam Panie na warsztaty od 8 do 10 maja 2026 r. – Gorkło k/Mikołajek

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym nagle zmienia się perspektywa. Wszystko, co do tej pory stanowiło wartość, zaczyna być nic nie warte. Jedni porzucają etyczne ideały i zaczynają „żyć ciałem”, obawiając się, że nie zdążą użyć zanim umrą. Inni odwrotnie, zwracają się ku wyższym celom i zaczynają „żyć duchem”.

W jednym i w drugim przypadku pozorny rozwój i zmiana dokonuje się przez porzucenie tego, co do tej pory było ważne, na rzecz czegoś nowego, jednak po jakimś czasie człowiek zaczyna mieć wrażenie, że kręci się w kółko. Tymczasem w życiu naprawdę ważne i cenne nie jest wyparcie, ale integracja każdego doświadczenia, relacji, okresu, itd. Wtedy następuje rzeczywisty rozwój i zmiana w dobrym kierunku, ku otwartej przyszłości, która nie powraca do przeszłości.

Chociaż doświadczenia kobiet w kryzysie wieku średniego mają nieco inny charakter, aniżeli doświadczenia mężczyzn, mimo wszystko w wypadku obu płci chodzi o to samo, czyli o przewartościowanie.

  • jeśli właśnie przewartościowujesz siebie i swoje życie, ale jesteś w programie wypierania, ignorowania i lekceważenia dotychczasowych doświadczeń, czyli po prostu walczysz z przeszłością, uważaj, bo walczysz z częścią samej siebie i nic dobrego z tego nie będzie;
  • jeśli matka budzi w Tobie poczucie winy i manipuluje Tobą, a ojciec nie afirmuje Twej kobiecości; 
  • jeśli nie wyobrażasz sobie, że mogłabyś dać sobie radę w życiu sama;
  • jeśli uważasz, że bez trwałego związku będziesz nieszczęśliwa;
  • jeśli znasz źródło swoich cierpień, ale nie masz siły, aby się uwolnić;
  • jeśli jesteś zdemoralizowana bogactwem, za które jesteś gotowa płacić cierpieniem; 
  • jeśli nie bronisz swoich dzieci i córki nie ostrzegasz przed męskimi pułapkami;
  • jeśli wstydzisz się ciała, a seksualność kojarzysz z ciemnością i brudem;
  • jeśli nie korzystasz z intuicji i wiedzy, ponieważ boisz się ostracyzmu;
  • jeśli zmieniasz perspektywę, ale nie wiesz, czego posłuchać, czym się kierować, ku czemu zwrócić serce, być może warsztaty „Biegnąca z wilkami” są dedykowane właśnie Tobie,  

ponieważ:

  •  poznasz różnicę pomiędzy uzależnieniem od mężczyzny,  a uzależnieniem od swojej niezależności;
  •  dowiesz się, jak osiągać energetyczną pełnię, aby tworzyć związek z mężczyzną, na którego możesz liczyć;
  •  nauczysz się, że kobieca dzikość jest mocą miłości, a  nie siłą  zdobywania;
  •  staniesz się uzdrowicielką, nauczycielką i duchową przewodniczką;
  •  poznasz tzw. religijne i etyczne zagrożenia wewnętrznej wolności.

W mądrej i pięknej książce Biegnąca z wilkami, literatka i psycholożka, Clarissa Pinkola Estes, zebrała stare narracje, dedykowane Kobietom, z czasów, w których nie było jeszcze męskiej dominacji, a Bóg nie był tylko Ojcem, a także Źródłem Życia, czyli Matką.

Swoją moc mają zaklętą w starych symbolach, takich jak: Wiedźma, ciemny las, intrygujący mężczyzna, zima, ogień, zamek i złota karoca.

Wspólnie przeczytamy te opowieści, które dla Was zinterpretuję, czyli ułatwię zrozumienie symboliki.. Nie będę mówił, co jest potrzebne i co musicie zrobić. Te opowieści ze swoimi symbolami same będą Was potem prowadzić przez życiowe zmiany.

PIĄTEK         08.05.26  zajęcia od 17.30 do kolacji

SOBOTA       09.05.26  9.00 śniadanie

                                       zajęcia od 10.00 do obiadu i od 14.30 do kolacji

NIEDZIELA  10.05.26  9.00 śniadanie

                                       zajęcia od 10.00 do obiadu

INWESTYCJA TO 650 zł

Miejsce warsztatów: Zameczek Mazury, Górkło 11, niedaleko Mikołajek

https://www.facebook.com/p/Zameczek-Mazury-100063962113616/

Zgłoszenia: Marek Uglorz: tel. 660 783 510; adres: mju@escobb.com.pl

Marzena Rydzewska: tel. 508 910 437

Biegnąca z wilkami

zaproszenie dla Pań na warsztaty do Pszczyny – 17 – 19 kwietnia 2026 r.

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym nagle zmienia się perspektywa. Wszystko, co do tej pory stanowiło wartość, zaczyna być nic nie warte. Jedni porzucają etyczne ideały i zaczynają „żyć ciałem”, obawiając się, że nie zdążą użyć zanim umrą. Inni odwrotnie, zwracają się ku wyższym celom i zaczynają „żyć duchem”.

W jednym i w drugim przypadku pozorny rozwój i zmiana dokonuje się przez porzucenie tego, co do tej pory było ważne, na rzecz czegoś nowego, jednak po jakimś czasie człowiek zaczyna mieć wrażenie, że kręci się w kółko. Tymczasem w życiu naprawdę ważne i cenne nie jest wyparcie, ale integracja każdego doświadczenia, relacji, okresu, itd. Wtedy następuje rzeczywisty rozwój i zmiana w dobrym kierunku, ku otwartej przyszłości, która nie powraca do przeszłości.

Chociaż doświadczenia kobiet w kryzysie wieku średniego mają nieco inny charakter, aniżeli doświadczenia mężczyzn, mimo wszystko w wypadku obu płci chodzi o to samo, czyli o przewartościowanie.

  • jeśli właśnie przewartościowujesz siebie i swoje życie, ale jesteś w programie wypierania, ignorowania i lekceważenia dotychczasowych doświadczeń, czyli po prostu walczysz z przeszłością, uważaj, bo walczysz z częścią samej siebie i nic dobrego z tego nie będzie;
  • jeśli matka budzi w Tobie poczucie winy i manipuluje Tobą, a ojciec nie afirmuje Twej kobiecości; 
  • jeśli nie wyobrażasz sobie, że mogłabyś dać sobie radę w życiu sama;
  • jeśli uważasz, że bez trwałego związku będziesz nieszczęśliwa;
  • jeśli znasz źródło swoich cierpień, ale nie masz siły, aby się uwolnić;
  • jeśli jesteś zdemoralizowana bogactwem, za które jesteś gotowa płacić cierpieniem; 
  • jeśli nie bronisz swoich dzieci i córki nie ostrzegasz przed męskimi pułapkami;
  • jeśli wstydzisz się ciała, a seksualność kojarzysz z ciemnością i brudem;
  • jeśli nie korzystasz z intuicji i wiedzy, ponieważ boisz się ostracyzmu;
  • jeśli zmieniasz perspektywę, ale nie wiesz, czego posłuchać, czym się kierować, ku czemu zwrócić serce, być może warsztaty „Biegnąca z wilkami” są dedykowane właśnie Tobie,  

ponieważ:

  •  poznasz różnicę pomiędzy uzależnieniem od mężczyzny,  a uzależnieniem od swojej niezależności;
  •  dowiesz się, jak osiągać energetyczną pełnię, aby tworzyć związek z mężczyzną, na którego możesz liczyć;
  •  nauczysz się, że kobieca dzikość jest mocą miłości, a  nie siłą  zdobywania;
  •  staniesz się uzdrowicielką, nauczycielką i duchową przewodniczką;
  •  poznasz tzw. religijne i etyczne zagrożenia wewnętrznej wolności.

PIĄTEK         17.04.26  o godz 18.00 tej kolacja dla zameldowanych

zajęcia po kolacji o 18.30

SOBOTA       18.04.26  9.00 śniadanie

                                       zajęcia od 10.00 do 13.30 i od 14.30 do kolacji

NIEDZIELA  19.04.26  8.00 śniadanie

                                       zajęcia od 9.00 do 13.00

Inwestycja dla osób, które zamieszkają w ośrodku od piątku to 600 zł.

Inwestycja dla osób, które chcą dojeżdżać to 400 zł. W tej cenie są zajęcia w piątek, zajęcia w sobotę z obiadem i kolacją, zajęcia w niedzielę z obiadem.

Miejsce warsztatów:

Ośrodek Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy

Pszczyna, ul. Paderewskiego 3

Zgłoszenia: Marek Uglorz: tel. 660 783 510; adres: mju@escobb.com.pl

Modlitwa jest sposobem życia

Zaproszenie do Simoradza – 21 i 22 marca

Modlitwa nie polega na myśleniu o słowach, których nie wypowiadamy.

Nie polega też na świadomym wypowiadaniu słów, ani na wypowiadaniu świadomych słów.

Modlitwa nie zaczyna się w umyśle, gdy myślimy, że wierzymy. 

Modlitwa jest dziełem serca, które wierzy pomimo powątpiewania i niedowiarstwa umysłu.

W modlitwie ujawnia się cały potencjał wiary, która jest rodzajem wiedzy, reinterpretacją  zmysłowego świata, trwałym gruntem, pewnością najlepszego rozwiązania każdej życiowej sytuacji.

Dlatego modlitwa jest też nieoczywistą sprawczością, która czepie i wykorzystuje energię zmiany i ruchu sposobami, o których nie piszą autorzy podręczników fizyki.

„Czyste serce”, o którym dowiadujemy się z biblijnych tekstów, że jest nim zainteresowane niewyczerpane Źródło wszystkiego, co istnieje, zwane Bogiem, jest najskuteczniejszym generatorem i przekaźnikiem energii. Dzięki modlitwie, „czystym sercem” możesz skierować energię życia, światła i miłości w stronę Boga, a przez Jego wszechmoc dokądkolwiek pragniesz, zgodnie z Twoją wiarą. Naprawdę nie masz skuteczniejszego narzędzia.

Aby być skuteczną/nym potrzebujesz zatem wiary oraz energii życia, światła i miłości, którą w modlitwie możesz wykorzystywać dla manifestacji Bożej chwały. Wiarą jesteś połączona/ny z Bożym Źródłem, natomiast ciałem możesz generować własny potencjał energii. Moc Boża, połączona z Twoją energią, jest cudownym narzędziem, którym z Bożej woli możesz dysponować w każdej chwili i sytuacji.

Pierwotny, benedyktyński model Módl się i pracuj, cystersi zamienili na Pracuj i módl się. Kolejną metamorfozą jest przekonanie, które jeszcze obowiązuje Praca jest modlitwą. Jednak współcześnie dzięki temu, co odkrywamy na styku mistyki i współczesnej fizyki, rodzi się nowy (stary) paradygmat Modlitwa jest pracą. Porozmawiajmy o tym i nauczmy się tego.

Zapraszam Cię na kolejne spotkanie Przyjaciół Akademii Świadomego Życia w Simoradzu, dniach 21-22 marca przyjedź do Simoradza.

Koszt z noclegiem z soboty na niedzielę, dwoma obiadami, sobotnią kolacją i niedzielnym śniadaniem = 520 zł.

Osoby, które zapiszą się do końca lutego, zapłacą o 40 zł mniej.

Osoby, które zapiszą się po 15 marca, zapłacą o 40 zł więcej.

Koszt uczestnictwa bez noclegu, ale z sobotnim obiadem i kolacją oraz z niedzielnym obiadem (bez niedzielnego śniadania) = 440 zł.

Osoby, które zapiszą się do końca lutego, zapłacą o 40 zł mniej.

Osoby, które zapiszą się po 15 marca, zapłacą o 40 zł więcej.

Możliwy jest pobyt od piątku. Cena wzrasta wówczas o 140 zł (w cenie kolacja w piątek i śniadanie w sobotę).

Osoby, które zapiszą się do końca lutego, zapłacą o 20 zł mniej.

Osoby, które zapiszą się po 15 marca, zapłacą o 20 zł więcej.

Serdecznie zapraszam wszystkich, nie tylko tych, którzy mają się za Przyjaciół Akademii Świadomego Życia.

Adres: 43-426 Simoradz, ul. Sienna 37.

Zgłoszenia: mju@escobb.com.pl; tel. 660 783 510